<НА ГОЛОВНУ>  Українська версія    |    Русская версия     |    English version 

Християнські свята

 
Категорія: Свята » Християнські свята


Християнські свята Християнські свята — урочисті дні в православ'ї, присвячені святкуванню священних подій та особливо шанованих святих.

У богослужбовому сенсі це дні річного богослужбового кола, в які відбувається таїнство Євхаристії, та в які Типікон наказує здійснювати службу переважно по Місячної Мінеї або ж Тріоді, або тільки по Мінеї - в частині змінних молитв. У строгому літургійному значенні, святковими днями в Церкві можна вважати всі дні, в які Статут прямо не забороняє здійснення євхаристії (повної літургії), тобто крім седмічних днів Великого посту та середи і п'ятниці Сирної седмиці.

Класифікація

За важливістю подій, що згадуються Церквою, свята поділяються на великі свята (в числі яких Великдень, або Воскресіння Христове), а також середні та малі. Вони розрізняються між собою урочистістю богослужіння (Гл. 47-а Типікону), причому Великдень має в ряду абсолютно особливий статус і його служба значно урочистіше служб всіх інших свят. Торжество Воскресіння Христового згадується в Церкві кожен недільний день (тиждень), при цьому відбувається бдіння.

За часом святкування свята поділяються на рухомі (перехідні) і нерухомі.

За місцем святкування поділяються на загальні, що однаково урочисто відзначаються у всіх храмах, і місцеві. До останніх відносяться так звані престольні (храмові) свята або свята на честь місцевошанованих ікон або святих. За особливостями богослужіння престольні свята належать до розряду свят середніх, що мають знак хреста в півколі. Вказівки про те, яким чином слід здійснювати службу храмовому святу в поєднанні з іншою в той же день святковою службою, містяться в 58 главах Статуту «Про храми» (в кінці книги Типікон).

За типом свята також поділяються на Господські (в честь Спасителя), Богородичні і свята святих (соборів святих). Під святими розуміються як люди (угодники Божі), так і ангели.

Великі свята

Великими називаються найбільш значущі свята з урочистим богослужінням. До них відноситься Великдень, всі двунадесяті свята, а також деякі інші. В богослужбових книгах, що містять Місяцеслов, та в Мінеях відзначаються знаком червоного хреста в колі.
Великдень (перехідний) - найголовніше свято. В каноні свята Великдень зветься «святом свят і торжеством із торжеств».

Двунадесяті свята

Двунадесяті свята — дванадцять найважливіших після Великодня свят у православ'ї (Різдво Пресвятої Богородиці, Воздвиження Хреста Господнього, Введення в храм Пресвятої Богородиці, Різдво Христове, Хрещення Господнє, Стрітення Господнє, Благовіщення Пресвятої Богородиці, Вхід Господній до Єрусалиму, Вознесіння Господнє, День Святої Трійці, Преображення Господнє, Успіння Богородиці). Присвячені подіям земного життя Ісуса Христа та Богородиці, входять в число великих свят, в Типіконі відмічені червоним хрестом в повному колі. Мають передсвята, післясвята і віддання свята.
У Росії до 1925 р. були також і цивільними.

Недвунадесяті великі свята

Крім Великодня і двунадесятих свят до великих відносяться ще 5 свят (Покров Пресвятої Богородиці, Обрізання Господнє, Різдво Іоанна Хрестителя (Предтечі), День святих первоверховних апостолів Петра і Павла, Усікновення глави Іоанна Предтечі).
Крім того, в доніконовських (і в сучасних старобрядческіх) статутах до великих свят відносилися також дні пам'яті апостола Іоанна Богослова, преподобного Сергія Радонезького та всі перехідні двунадесяті свята.
Додайте, будь ласка, посилання на цю сторінку на своєму веб-сайті:

Код для вставки на сайт або в блог:  
Код для вставки в форум (BBCode):   
Пряме посилання на цю публікацію:   

 
 
 

На сайті Hollydays.in.ua Ви можете знайти побажання, привітання, тости у віршах, смс привітання з днем народження, з ювілеєм, з Новим роком, з 8 березня і з багатьма іншими святами. Коротку інформацію про цікаві для Вас релігійні, державні свята і пам'ятні дати. Ви можете дізнатися коли будуть Ваші іменини і як назвати майбутню дитину. Яким буде гороскоп на завтра і на наступний рік. Все відсортовано за категоріями для Вашої зручності.